Článek přečtěte do 5 min.

Hlavním cílem cloudu je udělat více s méně: Chcete-li být agilní a elastický, dostat data z datového centra a posouvat je na okraj a dělat lepší, rychlejší a na datech založená rozhodnutí. Ale jak podniky a vlády urychlují přijímání služeb cloud computingu, riskují, že přijdou o základní účel této technologie bez smysluplného multicloudového nasazení, které umožňuje skutečná interoperabilita.

Cloudová technologie se od svých počátků rozšířila o základní – nyní komoditizované – výpočty, sítě a úložiště. Dohromady čtyři američtí poskytovatelé hyperškálové cloudové infrastruktury (CIP) – Oracle Cloud Infrastructure (OCI), Amazon Web Services (AWS), Microsoft Azure a Google Cloud Platform (GCP) – nabízejí tyto standardní komodity plus stovky vysoce diferencovaných a inovativních služby. Společnosti nabízejí mnoho stovek dalších cloudových služeb, včetně IBM, VMWare, Cisco, Slack, Splunk, Adobe, Atlassian a Palantir, abychom jmenovali jen některé.

Tyto schopnosti pokrývají celou škálu platforem umělé inteligence, databázových technologií, analytiky, integrace, spolupráce a dalších. Díky této kombinaci komodit a vysoce diferencovaných funkcí může být nejlepším technickým řešením pro zákazníka kombinace a spárování cloudových služeb od více různých dodavatelů, aby bylo možné dosáhnout skutečného multicloudového řešení. Tento model výběru a interoperability na úrovni služeb je komerčně velmi žádaný a je nezbytný pro splnění potřeb zákazníků společnosti Oracle.

Pro většinu nových zákazníků cloud computingu však multicloud znamená nastavení volby mezi více než jedním dodavatelem a poté provozování v rámci nabídky každého dodavatele po provedení volby. Problém s tímto přístupem je, že některé služby vynikají v určitých pracovních zátěžích, jako je zpracování snímků, a některé vynikají v jiných, jako jsou velké objemy a složité matematické výpočty. Proč nasazovat kritický podnikový systém méně výkonnou nabídkou, když pracovní zátěž vyžaduje vysoce výkonnou službu s nízkou latencí? Dále, cenová konkurence nemůže vždy nastat, protože nezávislé služby si ve skutečnosti nemohou konkurovat. Konečným stavem skutečného multicloudu je schopnost zákazníka kombinovat, porovnávat, propojovat a interoperovat mezi všemi těmito různými službami dodavatelů.

Oracle multicloud

Abychom dosáhli interoperability, musíme se zabývat jak technickými standardy, tak fyzickou konektivitou. Společnost Oracle se zavázala vytvářet produkty založené na standardech, aby snížila složitost a pomohla zákazníkům vytěžit maximum z jejich investic do technologií.

Oracle nabízí několik možností nasazení multicloudových služeb, včetně Oracle Database@Google Cloud, Oracle Interconnect pro Google Cloud, Oracle Database@Azure, Oracle Interconnect pro Microsoft Azure, Oracle Database@AWS a Oracle MySQL Heatwave na AWS. Pro další podporu nasazení a interoperability multicloudových služeb nabízí Oracle integrační služby OCI, Oracle API Gateway a Oracle Cloud Observability and Management Platform.

Oracle se také aktivně účastní více než 100 organizací stanovujících standardy a více než 300 technických výborů, včetně Mezinárodní organizace pro standardizaci (ISO), World Wide Web Consortium (W3C), Organizace pro rozvoj strukturovaných informačních standardů (OASIS), Institute of Electrical and Electronics Engineers (IEEE) a Internet Engineering Task Force (IETF). Vytváříme produkty založené na celosvětově uznávaných standardech a využíváme, přispíváme a spravujeme open source, abychom našim zákazníkům poskytli interoperabilitu, výběr a nižší náklady. Další informace o globálních standardech společnosti Oracle naleznete v části Standards at Oracle.

Důkazem závazku společnosti Oracle k otevřeným a interoperabilním systémům jsou multicloudové produkty Oracle zabudované přímo do datových center jiných cloudů, které rovněž obsahují komerční, technickou a podpůrnou integraci. Průkopnický přístup společnosti Oracle spočívající v integraci našich produktů do jiných cloudů spolu s plnou integrací s jejich konzolemi, uživatelskými zkušenostmi, podporou a komerčními podmínkami zpochybňuje předpoklady toho, co multicloud může být. Mahesh Thiagarajan, EVP společnosti OCI, říká: „Nikdy jsem nebyl tak nadšený z příležitosti, kterou multicloudové produkty Oracle nabízejí našim zákazníkům a partnerům s pracovní zátěží a daty plynule proudícími napříč cloudy. Zintenzivňujeme naše zaměření a investice, abychom zákazníkům poskytli optimální multicloudový onboarding s využitím nejlepší kombinace standardů, open source a komerčních řešení.“

Standardy zajišťující multicloud a cloudovou interoperabilitu

Ve spolupráci s Mezinárodní elektrotechnickou komisí (IEC) má ISO specifické standardy pro multicloud a cloudovou interoperabilitu pro vysvětlení pojmů a poskytování pokynů.

  • ISO/IEC 5140:2024 byla nedávno publikována s názvem Informační technologie — Cloud computing — Koncepty pro multi-cloud a použití více cloudových služeb. Tento dokument poskytuje přehled a základní koncepty cloud computingu zahrnujících více poskytovatelů cloudových služeb (CSP). Tento dokument zavádí obecné chápání cloudových řešení, která využívají cloudové služby od více poskytovatelů internetových služeb, a to na základě konceptů cloud computingu definovaných ve všech částech ISO/IEC 22123. Poskytuje také charakteristiky, výhody a výzvy související s multicloudem a dalšími modely nasazení cloudu. zahrnující více CSP.
  • ISO/IEC 19941:2017, Informační technologie – Cloud computing – Interoperabilita a přenositelnost, je v současné době v raných fázích revize a očekává se, že aktualizovaná verze bude zveřejněna v roce 2026. Tato norma má za cíl vytvořit společné chápání cloud computingu. interoperabilitu a přenositelnost a zahrnuje úvahy pro zúčastněné strany v cloudu se zaměřením na dohody o cloudových službách týkající se interoperability nebo přenositelnosti mezi cloudovými službami. Norma také zdůrazňuje, že interoperabilita přináší zákazníkům cloudových služeb snížení nákladů na integraci a zvýšení hodnoty služeb zlepšením a obohacením výsledků prostřednictvím složení cloudových služeb.

Na standardy pro interoperabilitu a přenositelnost cloudových služeb odkazuje také European Data Act, zveřejněný na konci roku 2023. Zahrnuje požadavky na odstranění překážek pro efektivní přepínání mezi cloudovými službami a podporu pro nasazení multicloudových strategií. Data Act rovněž zmiňuje normu ISO/IEC 19941:2017 jako důležitou mezinárodní normu, která představuje odkaz pro dosažení cílů zákona. Cloudové standardy pro datový zákon musí být ještě vypracovány a nemají žádnou lhůtu, ale samotný zákon vstupuje v platnost 12. září 2025.

Zapojení společnosti Oracle do těchto standardů

Tým Oracle pro externí standardy a komunitní zapojení se účastní několika komisí ISO a CEN-CENELEC, kde se zavádějí, vyvíjejí a revidují normy. Prostřednictvím národních orgánů přidružených k mezinárodním výborům a prostřednictvím přímé účasti v podvýborech poskytuje Oracle pokyny, návrhy a doporučení pro publikaci robustních standardů.

Jednou z těchto komisí je podvýbor pro cloud computing a distribuovanou platformu ISO/IEC JTC1/SC38 smíšeného technického výboru ISO/IEC . Tato podkomise vyvíjí ISO/IEC 5140 a reviduje ISO/IEC 19941. Zde členové členů poskytují zpětnou vazbu a provádějí revize.

Oracle hraje vedoucí roli v ISO/IEC JTC1/SC38, v současné době má tři členy v podvýboru, kteří se účastní prostřednictvím tří různých národních orgánů. Příspěvky poskytované prostřednictvím těchto zástupců se snaží zajistit, aby standardy vyvíjené pro cloud computing a distribuované platformy byly v souladu se strategií společnosti Oracle. Účast v těchto komisích také poskytuje společnosti Oracle včasný přístup a viditelnost nadcházejících standardů, takže Oracle má výhodu včasné přípravy.

Závěr

Moderní, interoperabilní, multicloudová schopnost je technickou páteří, kterou musí mít každý zákazník cloud computingu, aby uspěl. Nyní je čas požadovat skutečnou interoperabilitu a přijmout otevřené multicloudové architektury u všech schopných dodavatelů.

Prostřednictvím vedení a účasti v organizacích stanovujících standardy pomáhá tým Oracle pro externí standardy a komunitní zapojení zajistit, aby produkty a služby Oracle i nadále nabízely flexibilitu, otevřenost, interoperabilitu a závazek vůči skutečnému multicloudu, který si každý zákazník cloud computingu zaslouží.

Pro další informace ohledne cloudu, nás neváhejte kontaktovat.

Zdroj: Oracle