Vytvoření spolehlivého řešení pro obnovu po havárii je nezbytné při ochraně vašeho podniku před událostmi, které ovlivňují kontinuitu podnikání, jako jsou výpadky služeb, které přeruší přístup k jednotlivým komponentám aplikace nebo dokonce k celé oblasti. Obnova služby nebo aplikace typu end-to-end je další výzvou pro tým IT, která vyžaduje koordinované zpracování všech operací definovaných v plánu obnovy. Tyto úlohy jsou vystaveny lidské chybě a pomalým reakčním dobám, které mohou ovlivnit cíl doby obnovy (RTO) a cíl bodu obnovy (RPO).
Z tohoto důvodu je důležité vylepšit váš plán obnovy po havárii pomocí nástrojů pro monitorování, audit, automatizaci a odstraňování problémů prostřednictvím jediného panelu, jako je Oracle Cloud Console. Full Stack Disaster Recovery je nativní služba Oracle Cloud Infrastructure (OCI), která vám umožní čelit každé z těchto výzev. Poskytuje úplnou obnovu celého zásobníku aplikací namísto obnovy jednotlivých komponent po jedné a minimalizuje dobu obnovy pomocí automatizovaných pracovních postupů, což pomáhá snížit prvek lidských chyb.
Full Stack zotavení po havárii koncepty
Podívejme se na některé důležité pojmy, abychom porozuměli fungování Full Stack Disaster Recovery.
- Model studeného pohotovostního režimu: V tomto modelu nasazení obnovy po havárii existují aplikační komponenty pouze v primární oblasti, ačkoli úložné svazky jsou replikovány do sekundární oblasti, takže v případě zotavení po havárii jsou virtuální počítače (VM) nasazeny z těchto svazků. Tento model znamená nízké provozní náklady, ale vysoké RTO.
- Model teplého pohotovostního režimu: V tomto modelu jsou součásti aplikace poskytovány v primární a pohotovostní oblasti s jedinečnými názvy hostitelů a přiřazenými adresami IP. Aplikační virtuální počítače jsou vypnuté, ale databáze musí být zapnuté v obou oblastech s jejich odpovídajícími replikačními mechanismy. Tento model znamená vyšší provozní náklady než model se studenou pohotovostí a nižší RTO.
- Hot-standby: V tomto modelu nasazení obnovy po havárii existují všechny součásti aplikace a jsou zapnuté v obou oblastech, primární i sekundární, s jedinečnými názvy hostitelů, přidělenými IP adresami a odpovídajícími replikačními mechanismy. Tento model přináší vyšší provozní náklady než ostatní modely nasazení a nejnižší RTO.
- Přepnutí: Tento typ plánu obnovy po havárii umožňuje plánovaný přechod služeb z primární lokality do pohotovostní lokality.
- Failover: Tento typ plánu obnovy po havárii, který spouští neplánovaný přechod služeb z primárního do pohotovostního místa.
Jak funguje Full Stack zotavení po havárii
Full Stack Disaster Recovery podporuje obnovu pro následující zdroje OCI:
- Počítejte instance
- Spouštění a blokování svazků
- Služba Oracle Exadata Database
- Služba Oracle Base Database
- Autonomní databáze Oracle bez serveru
Chcete-li začít s Full Stack Disaster Recovery, musí být komponenty vaší aplikace již nasazeny pro zotavení po havárii. Jako příklad nastavíme konfiguraci Full Stack Disaster Recovery pro zásobník aplikace sestávající ze dvou virtuálních počítačů a databáze nasazené v modelu teplého pohotovostního režimu.
Nejprve identifikujeme všechny součásti a závislosti zásobníku aplikací, v tomto případě virtuální počítače, databáze a skupiny svazků. Dále vytvořte skupiny ochrany zotavení po havárii v primární (Ashburn) a pohotovostní (Phoenix) oblasti. Skupina ochrany zotavení po havárii je seskupení prostředků OCI v aplikaci, které je třeba při spuštění procedury obnovy považovat za úplný zásobník. Následující obrázky ukazují skupiny ochrany pro obnovu po havárii vytvořené v Ashburn a Phoenix.
Poté přidružíme skupiny ochrany při obnově po havárii a seskupíme součásti v každé oblasti jako členy odpovídající skupiny. Protože toto nasazení používalo model teplého pohotovostního režimu, v primární oblasti jsem jako členy skupiny ochrany zvolil instance výpočetní, databáze a skupiny svazků a v sekundární oblasti jsem databázi zahrnul pouze jako člena, jak je znázorněno na následující grafika:
Dále vytvořte plány obnovy po havárii pro spuštění přepnutí. Plán obnovy po havárii představuje pracovní postup spojený s dvojicí skupin ochrany při obnově po havárii a je posloupností skupin plánů. Skupiny plánů jsou skupiny kroků, které lze vytvořit automaticky nebo vámi, jako je zřizování instancí Compute nebo spuštění přepnutí databáze. Plán obnovy po havárii lze vytvořit pouze ve skupině ochrany zotavení po havárii, která má roli v pohotovostním režimu.
V tomto příkladu plán automaticky vygeneroval kroky k zastavení instancí v primární lokalitě, přepnutí databáze a skupin svazků a zapnutí instancí v pohotovostní oblasti. Následující obrázek ukazuje vygenerovaný plán obnovy po havárii.
Po vytvoření plánu obnovy po havárii spusťte předběžné kontroly. Předběžné kontroly jsou skupinou ověření, která zajistí, že plán poběží správně. Pracovní postup, který spouští přepínání, začíná poté, co provedeme předběžné kontroly. Následující obrázek ukazuje kroky zpracování plánu a jeho úspěšné dokončení.
Spuštěním přepnutí dosáhnete následujících důležitých věcí:
- Potvrzuje, že plán přechodu funguje.
- Po dokončení přepnutí automaticky změní roli skupiny primární ochrany do pohotovostního režimu.
Plán přepnutí můžete vytvořit v první oblasti, protože je to nyní pohotovostní režim. Nový plán přechodu pak umožňuje kdykoli přepnout zpět do původní primární oblasti. Vytvoření těchto plánů je jednorázový úkol. Po vytvoření je můžete nadále používat k přepínání tam a zpět mezi oblastmi. Chcete-li přepínat mezi oblastmi, musíte vytvořit plán přepnutí a převzetí služeb při selhání pro obě skupiny ochrany při obnově po havárii.
Nakonec, po ověření, že aplikace běží v primární oblasti, můžeme totéž otestovat v pohotovostní oblasti.
Zdfroj: Oracle